Zajęcia z muzyką dla kobiet w ciąży

Zajęcia z zakresu muzykoterapii dla kobiet w ciąży.

  Niezwykle istotnym okresem w życiu kobiety jest moment, kiedy dowiaduje się, że spodziewa się potomka. Wtedy przyszłe mamy uświadamiają sobie, że jest to czas kiedy muszą zadbać nie tylko o siebie, ale także o swoje rozwijające się w jej ciele maleństwo.
   Ciąża, jej przebieg, poród, ale także to co dzieje się z kobietą tuż po nim zależą od wielu czynników. Są to: opieka medyczna, utrzymywana prawidłowa dieta, suplementacja witaminowa, jej sprawność fizyczna, itp. ale szczególnie istotnym jest w tym czasie jej nastrój, samopoczucie i nastawienie do tej nowej, nieznanej, a jakże pięknej rzeczywistości. 

Muzyka, dźwięk jest jednym z pierwszych bodźców świata zewnętrznego jaki dociera do nas jeszcze w życiu prenatalnym. Stąd ulubione utwory tak silnie wpływają na nasze uczucia i emocje, poprawiając nam np. humor. To czego słucha przyszła mama ma nie tylko wpływ na jej stan, ale ma istotny wpływ na rozwój mózgu i osobowości jej dziecka.

Ludzki płód od około 23. tygodnia ciąży jest otoczony kakafonią dźwięków. Są to nieustające odgłosy rytmu bicia serca, pracy jelit jak i melodii oraz rytmu głosu matki, po dźwięki pochodzące z otoczenia. Każdy z tych dźwięków ma ogromne znaczenie dla rozwoju małej istoty w łonie matki, jak i jego zachowanie i funkcjonowanie w przyszłości.

Przewodnikiem dźwięku w brzuchu mamy jest woda, a więc płód słyszy przede wszystkim dźwięki o niskiej częstotliwości i do takich "ciepłych tonów" jest przyzwyczajone. Stąd noworodek, uspokaja się kiedy słyszy znajomą kołysankę śpiewaną, zniżonym głosem jego mamy. Dziecko doskonale odróżnia głos matki od innych, umie rozpoznać piosenkę, którą miało śpiewaną w brzuszku. Znane i spokojne dźwięki, słuchane w czasie ciąży, tzw. rytmy kołyszące dają poczucie bezpieczeństwa oraz wspierają więź emocjonalną matka-dziecko.

Słuchanie muzyki, śpiewanie do brzuszka to podstawowe formy oddziaływania muzyką w okresie ciąży i po narodzinach dziecka. Efektem tych działań jest wzrost ilości komórek nerwowych u dziecka i większe możliwości przyswajania wiedzy w przyszłości. Dzieci, które słuchały np. utworów Mozarta w łonie matki, intensywniej gaworzą po urodzeniu, szybciej uczą się siadać i są bardziej kreatywne.

Cykl 6 zajęć, czas trwania 60 min.

Przebieg zajęć:
1. Integracja uczestniczek, poznanie ich preferencji muzycznych, oczekiwań dotyczących zajęć, trochę teorii o muzykoterapii
.
2. O wpływie muzyki na organizm człowieka (na płód, na mamę) oraz kilka nowinek o wpływie muzyki na rozwój dzieci (inteligencja, kreatywność itp).

3. Relaks i wizualizacja do muzyki oraz ćwiczenia oddechowe (torem przeponowo-brzusznym).

4. Śpiew i nauka kilku kołysanek/ piosenek dla maluszków.

5. Elementy tańca integracyjnego i ruch do muzyki.

6. Słuchanie muzyki w sposób zadaniowy (techniki projekcyjno-wyobrażeniowe) oraz dobór muzyki dla mamy, maluszka, do porodu i na najbliższą przyszłość, itp.


CELE MUZYKOTERAPII DLA KOBIET W CIĄŻY:

-   podnosi nastrój, wszczepia optymizm i odwraca uwagę od dolegliwości związanych z ciążą,
-   pomaga odreagować napięcia psychofizyczne i obniża poziom lęku związanego np. z porodem i przyszłą rolą mamy,
-   poprawia ogólny stan psychofizyczny mamy,
-   uczy relaksu przy muzyce i prawidłowego oddychania torem przeponowo-brzusznym,
-   pogłębia wrażliwość muzyczną mamy i dziecka,
-   wspiera rozwój poznawczy dziecka,
-   dostarcza przyjemności ze wspólnego śpiewu, słuchania muzyki, ruchu przy muzyce,
-   daje poczucie bezpieczeństwa,
-   poprawia samoocenę i samoakceptację kobiety,
-   daje poczucie integracji; wspólnego przeżywania, wyrażania emocji,
-   uczy kołysanek, 
-   pomaga indywidualnie dobrać muzykę dla mam i maluszków,
-   dostarcza wiedzy na temat wpływu muzyki na organizm człowieka,
-   to świetny sposób spędzania czasu przyszłej mamy w miłej atmosferze przy kawałku dobrej muzyki :-)
Prowadząca

Izabela Pinczewska - Kubiak  

Trener ATRiE
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Muzykoterapeuta i teoretyk muzyki. Ukończyła PSM I i II st. im Henryka Melcera w Kaliszu w klasie fletu poprzecznego, a następnie studiowała w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu równoległe na dwóch kierunkach tj. muzykoterapia oraz teoria muzyki. Obecnie jest nauczycielem przedmiotów ogólnomuzycznych w PSM I i II st w Kaliszu. Prowadzi warsztaty i kursy dotyczące muzykoterapii oraz przyczynia się do propagowania kultury muzycznej współorganizując, prowadząc liczne koncerty na terenie miasta Kalisza i okolic.
Prywatnie - pracoholiczka, nie wychodzi ze swej roli - jako nauczycielka każdego dnia poucza męża, próbuje okiełznać niesfornego beagla i zresocjalizować kota przybłędę, a jako mama muzyk, wciąż nuci ulubione melodie i testuje wszelkie nowinki muzykoterapeutyczne na swoim małym, kilkumiesięcznym synu Jaśku.


Masz pytania?
Zostaw kontakt do Siebie
- skontaktujemy się z Tobą

Pole z gwiazdką * są obowiązkowe

Dziękujemy za kontakt

Cennik

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub e-mailowego